Ammattiopisto Lappia on mukana valtakunnallisessa Osallistu ja innostu! – harrastamisen palvelupolut toisella asteella -hankkeessa, jonka tavoitteena on edistää nuorten harrastamista, hyvinvointia ja osallisuutta yhdessä alueellisten verkostojen kanssa. Lukuvuoden alettua hankkeen työntekijät Jaana Patokoski ja Teresa Ilola kohtasivat opiskelijoita niin ryhmäytymispäivissä kuin erilaisissa pop up -tilaisuuksissa Kemissä, Torniossa, Tervolassa, Muoniossa ja Rovaniemellä. Jalkautumisen tarkoituksena oli kannustaa vastaamaan opiskelijoiden harrastuskyselyyn, jonka tulosten perusteella hanke edistää nuorten harrastuskokeiluja.
Nuorten vastaanotto myönteinen – uusille harrastusmahdollisuuksille kysyntää
Nuorten vastaanotto hanketta kohtaan on ollut myönteinen. Ryhmäytymispäivissä opiskelijat tutustuivat hankkeeseen infopisteillä osallistumalla muun muassa harrastusbingoon ja harrastuskorttitehtävään. Toiminnalliset menetelmät kannustivat opiskelijoita pohtimaan omia kiinnostuksenkohteitaan sekä keskustelemaan harrastamisesta rennolla tavalla. Nuoret jakoivat kokemuksiaan, toiveitaan ja ajatuksiaan harrastuksiin liittyen.
Kohtaamisten perusteella nuoret suhtautuvat myönteisesti harrastamisen mahdollisuuksien kehittämiseen osana opiskelua ja oppilaitoksen arkea. Samalla kohtaamiset vahvistivat käsitystä siitä, että nuoret ovat kiinnostuneita osallistumaan ja vaikuttamaan, kun heidän mielipiteitään aidosti kysytään ja niillä koetaan olevan merkitystä.

Yli 500 nuorta tavoitettiin Lappian toimipisteillä
Hanke oli mukana Lappian uusille opiskelijoille suunnatuissa ryhmäytymispäivissä Kemissä kahtena sekä Torniossa kolmena päivänä aulan pop up -infopisteellä. Opiskelijat ja henkilöstö tutustuivat hankkeeseen, osallistuivat aktiviteetteihin ja keskustelivat hankkeen tavoitteista. Kemissä tavoitettiin noin 260 opiskelijaa ja Torniossa noin 160 opiskelijaa.
Lisäksi hanketta esiteltiin Louella ja Muoniossa oppitunneilla sekä aulojen infopisteillä. Opiskelijat saivat tietoa hankkeesta ja osallistuivat aktiviteetteihin. Tervolassa ja Muoniossa tavoitettiin yhteensä noin 80 opiskelijaa, ja opiskelijat vaikuttivat kiinnostuneilta hankkeen tavoitteista.
Rovaniemellä hanketta esiteltiin Teamsin välityksellä, ja opiskelijoita kannustettiin vastaamaan hankkeen kyselyyn. Yhteensä hanke tavoitti elokuun aikana noin 500 opiskelijaa eri toimipaikoissa. Vierailut toimipisteissä aktivoivat opiskelijoita vastaamaan harrastuskyselyyn.
Tavoitteena saattaa nuoret yhteen paikallisten toimijoiden kanssa
Osallistu ja innostu! -hanke keskittyy tukemaan erityisesti nuorten aktiivista ja yhdenvertaista osallistumista maksuttomiin opiskelupäivän yhteydessä järjestettäviin kulttuuri- ja liikuntapalveluihin.
Hankkeessa jatketaan syksyn 2026 aikana nuorten kuulemista ja yhteistyötä alueellisten toimijoiden kanssa, jotta harrastusten pariin löytäminen olisi mahdollisimman helppoa. Lisätietoja hankkeesta voit lukea hankkeen sivulta.