Kuvassa kaksi ruusua

Valmistuneet

Sivun listauksessa kevätlukukauden 2022 aikana valmistuneet ja ilmoituksessa julkaisuluvan antaneet opiskelijat.

Author

Kemin toimipaikka

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
AlMidhaty Hamza Alaa Najm Kemi, Kivilompolo Jari Tornio, Lalli Jani Keminmaa, Salmijärvi Riina Kemi

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja ja parturi
Roo Pu Ger Kemi, Ylimartimo Anniina Oulu

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi
Heinonen Jonna Tornio, Laitinen Mirva Tornio, Ponkilainen Emmi Kemi, Raitanen Reetta Kemi, Vanhala Karoliina Ii

Kalatalouden perustutkinto, kalanviljelijä (PT)
Iittiläinen Joni Rovaniemi

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti
Jäärni Hannele Kemi, Kuoppala Katja Kemi, Leinonen Jarkko Kemi, Matikainen Neea Kemi, Ojala Nette Kemi, Ollila Tanja Muonio, Pörhö Paju Kemi, Ronkainen Anni Kemi, Simpanen Mari Kemi, Sukhareva Eila Kemi, Tallgren Vaula Tornio, Ylimartimo Pilvi Simo

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja
Metsävainio Jere Kemi

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja
Lahdenperä Arttu Tornio

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Hakasaari Sami Kemi, Kytölä Sami Oulu, Mansikkamaa Jussi Kemi, Niskala Lauri Kemi, Pulakka Sari Kemi, Tirroniemi Iikka Tornio

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja
Aikio Niko Tornio, Blomster Teemu Keminmaa, Halttu Juuso Kemi, Isokangas Jonne Tornio, Isomäki Aleksi Tornio, Jääskeläinen Sanni Keminmaa (kaksoistutkinto), Kangas Ville Tornio, Lauri Veeti Tornio, Malinen Tinja-Riina Kemi, Säkkinen Anu Tornio, Tikkanen Kai Kemi, Turpeinen Anni Kemi, Varis Jonna Kemi (kaksoistutkinto)

Puualan perustutkinto, puuseppä
Rovanperä Konsta Tervola, Tuukkanen Johannes Keminmaa

Puualan perustutkinto, teollisuuspuurakentaja
Hyry Saija Kemi, Piiparinen Jukka Tornio, Pitkäkari Tommi Kemi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Lasten ja nuorten hoito ja kasvatus
Alaoja Nina Tornio, Huhtamella Sari Tervola, Joensuu Merja Kemi, Kokkinen Jenny Tornio, Mikkola Janita Simo, Ojutkangas Viivi Tornio, Pelli Anni Kemi, Pulsa Minna Rovaniemi

Mielenterveys ja päihdetyö
Markkanen Salla Simo (kaksoistutkinto), Puotiniemi Tanja Kemi, Tuominen Heidi Keminmaa

Sairaanhoito ja huolenpito
Jylhä Aada Kemi, Linna Viivi Tornio, Piittisjärvi Riitta Kemi, Pränni Hannakaisa Tornio, Vesa Satu Keminmaa, Vuokila Alina-Elviira Tervola

Vammaistyö
Anttila Heidi Kemi, Patokoski Pilvi Simo

Vanhustyö
Kääriäinen Tuomas Kemi, Pelttari Anne Tornio, Puruskainen Anita Tornio, Salo Jannika Kemi, Springare Leena Kemi, Visuri Milla Kemi

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Maronen Samu Tornio, Roivainen Jaakko Kemi

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja
Jyrkäs Niko Ii, Laine Jere Keminmaa, Rintamäki Tarmo Kemi, Suhonen Veeti Keminmaa, Timonen Pasi Kemi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Erkkilä Roni Tornio, Haapaniemi Toni Ii, Huttunen Joonas Kemi, Köykkä Niko Keminmaa, Leinonen Janina Kemi, Takkula Felix Kemi

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, tietoverkkoasentaja
Ilmasti Reijo Kemi, Mikkola Arto Kemi

Hieronnan ammattitutkinto
Anttila Katja Kemi, Kankaanpää Anu Kemi, Kunnari Olli Ylitornio, Lepojärvi Veeti Keminmaa, Vieltojärvi Inka-Saana Oulu, Vuokila Milka Tervola

Kalatalouden ammattitutkinto, kalastaja (AT)
Hakalehto Lauri Taivalkoski, Määttä Joonas Kuusamo, Tikkala Jari Kemi

Louen toimipaikka

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja
Heikinoja Helmiina Rovaniemi, Jolanki Hanna-Liisa Tervola, Liikamaa Venla Muonio, Miettunen Reea Simo, Peltola Veera Kemi, Piirainen Saana Kemi, Säkkinen Malla Rovaniemi

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä
Juuso Linda Tornio, Liikanen Niko Tervola, Perälä Niko Kemi, Romsi Aino Tervola (kolmoistutkinto)

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja
Htoo Bohe Kemi

Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri
Kämäräinen Tiina Tervola, Mäkitiura Paula Rovaniemi

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto
Oinas Päivi Tervola

Eläintenhoidon ammattitutkinto
Kelloniemi Suvi Rovaniemi

Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja (AT)
Soikko Henna Ranua, Vartiainen Heidi Salla

Eläintenhoidon ammattitutkinto, koirahieroja (AT)
Härkönen Päivi Oulu, Korhonen Nina Sodankylä, Linna Anni Rovaniemi, Nissinaho Nea Rovaniemi

Muonion toimipaikka

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Aska Joonas Kolari

Matkailualan perustutkinto, matka-asiantuntija
Viippola Jaana Oulu

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Lasten ja nuorten hoito ja kasvatus
Lammi Alexsandra Kolari, Pölönen Sari Kontiolahti, Tapio Inka-Maarit Rovaniemi

Vanhustyö
Buhmann Liisa Inari, Derdour Nora Kolari, Kondo Junko Muonio, Korva Erika Muonio, Kotajärvi-Pieskä Tuovi Kolari, Kunnari Sonja Kolari, Mäkikokko Päivi Muonio, Nivunkijärvi Kati Muonio, Rissanen Neea Kolari, Sieppi Sara Muonio

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Immonen Romeo Muonio, Jaskari Janne Enontekiö, Mannela Juho Enontekiö, Muotka Mikko Muonio, Pauna Eetu Muonio, Pääkkölä Leevi Kittilä, Rauhala Eemeli Muonio, Saarela Tea Kolari

Kalatalouden ammattitutkinto, kalastusopas (AT)
Kähkönen Matias Turku, Mantila Joonas Kittilä, Matinlompolo Viivi Rovaniemi

Luontoalan ammattitutkinto, erä- ja luonto-opas
Sirviö Ella Sotkamo

Luontoalan ammattitutkinto, luonnontuotejalostaja
Tuuri Isa Kittilä

Rovaniemen toimipiste

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja
Jaukkuri Petri Rovaniemi

Tornion toimipiste

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori
Autio Marika Keminmaa, Paaso-Rantala Jenna Tornio

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja
Battogtokh Batshur Tampere

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies
Sandqvist Aleksi Tornio, Yrjänheikki Veeti Kemi

Kaivosalan perustutkinto, kaivostyöntekijä
Paakki Emma Tornio

Kaivosalan perustutkinto, rikastaja
Koivurova Olli Tornio, Kulju Roni Tornio, Lepistö Tuukka Tornio, Peltoniemi Matias Rovaniemi, Rautio Eemeli Ylitornio, Riikkula Kalle Keminmaa, Sankala Vilma Kemi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja
Takkunen Paavo Tornio

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja
Barsk Anssi Tornio, Kyröläinen Niko Ii, Mustonen Jasper Tornio, Simonen Janne Tornio, Taramaa Erkki Tornio

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja
Hietala Jerry Kemi, Hynynen Sami Keminmaa, Juntikka Jalmari Keminmaa, Juntunen Amanda Tornio, Kuokkanen Kalle Kemi, Mustonen Aleksi Kemi, Pikkarainen Melisa Kemi, Viitaniemi Anton Tornio

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Eskelinen Miika Tornio, Hakki Susanna Kemi, Hirsikangas Lotta Tornio (kaksoistutkinto), Isokoski Riina Kemi, Kokkinen Milja Tornio, Laakso Maire Kemi, Lintula Santeri Tornio, Mellajärvi Johanna Tornio, Nättilä Janika Tornio, Ojala Nea Tornio, Pauna Evi Keminmaa, Pekkala Mikko Simo, Sainmaa Maria Kemi, Vakkala Otto Kemi, Vevik Marie Tornio

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, kuvallisen ilmaisun toteuttaja
Erkinmikko Erkka Tornio, Hurtig Leena Tornio, Ikonen Saana Tornio, Koskiniemi Venla Rovaniemi, Lammela Joni Ranua, Vierimaa Eveliina Tornio

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja
Berriot Maximiliano Rovaniemi, Huttu Henna Tornio, Kostiander Senja Keminmaa, Patokoski Niko Simo, Peurasaari Mirka Kemi, Rajanen Anna Tornio, Riipi Matti Jyväskylä, Rytkönen Niko Kemi, Sarivaara Kasper Rovaniemi, Savonen Susanna Kokkola, Sundelin Nella Lahti, Tornberg Marjo Tornio

Musiikkialan perustutkinto, muusikko
Aho Atte Tornio (kaksoistutkinto), Hakanen Niko Tornio, Huttunen Raisa Tornio, Kemppainen Riikka Vantaa, Mulenga Jenny Tornio, Mäkinen Aki Tornio

Musiikkialan perustutkinto, musiikkiteknologi
Honkanen Antti Oulu, Huolila Aapo Jyväskylä, Juntunen Jani Oulu, Saarenpää Olli Kemi, Uusitalo Ronja Ii

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Palomaa Joel Keminmaa, Valikainen Krista Keminmaa

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä
Vikström Saana Keminmaa

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Aho Anssi Tornio, Granat Kalle Kemi, Huhtanen Samu Tornio, Jylkäs Tuukka Tornio (kaksoistutkinto), Kekonen Juuso Simo, Tervahauta Iivari Tornio, Tolonen Heikki Ii, Viitavaara Helmeri Tornio (kaksoistutkinto)

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Alaniemi Nea Kemi, Gusev Nikita Tornio, Korhonen Sanna Kemi, Korpuech Ratiya Keminmaa, Kristo Petri Tornio, Kuru Jerika Kolari, Naasko Jenni Tornio, Pantic Julijana Kemi, Syväniemi Jouni Tornio

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Riimala Maria Simo, Rytisalo Selina Tornio

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja
Räisänen Heikki Ylitornio (kaksoistutkinto)

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti
Fiskarholm Gabriel Tornio, Kolehmainen Emma Tornio, Konttajärvi Jesse Kemi, Leppälä Jasper Keminmaa, Saukko Ella Kemi

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija (PT)
Hiltula Viivi Tornio, Pigg Hilla Oulu

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Hemminki Martti Tornio (kaksoistutkinto), Reinikka Heta Keminmaa, Sainmaa Juho Tornio

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, IT-tukihenkilö
Näkkäläjärvi Sammeli Tornio

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja
Lukkarila Suvi Kemi, Partanen Oona Ylitornio

Leipomoalan ammattitutkinto, kondiittorikisälli
Vaara Marja Rovaniemi

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Alamäki Emilia Tornio, Alasuutari Joonas Keminmaa, Halmkrona Henna Tornio, Hentonen Antti Tornio, Hooli Sirpa Tornio, Hytti Nina Lappeenranta, Järvinen Anne-Maarit Tornio, Mikkola Kati Keminmaa, Mustonen Joni Sodankylä, Nurmela Anne Ranua, Oja Janne Tornio, Olsen Janne Tornio, Paukkunen Pauliina Enontekiö, Rautio Eija Tervola

Media-alan ammattitutkinto, valokuvaaja (AT)
Kemppainen Rosa Kajaani, Koistinaho Aino Oulu, Laurila Markus Tyrnävä, Myllylä Marjo Oulu, Mäkinen Anu Rovaniemi, Pirnes Sini Oulu, Rantapelkonen Jari Enontekiö, Sälkiö Eljas Oulu

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, kiinteistönhoitaja (AT)
Korva Ismo Enontekiö, Tammela Toni Kemi

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT)
Latvala Heidi Tornio, Palmgren Tiina Tornio, Savela Sirkka Kemi

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto
Ailinpieti Sari Tornio, Alavahtola Katja Haparanda, Forsström Tarja Tornio, Harri-Tyni Anu Tornio, Hyry Liisa Tornio, Häkkinen Niina Tornio, Härkönen Antti Tornio, Häyrynen Tanja Rovaniemi, Junnonaho Ninna Kemi, Juntunen Jonna Tornio, Jylhänkangas Merja Keminmaa, Kanto Sari Tornio, Korva Tero Tornio, Kumpula Henna Tornio, Lauhikari Henna Kemi, Liuski Mikko Kemi, Niskala Raisa Tornio, Nousuniemi Kaisu Rovaniemi, Oraluoma Mika Rovaniemi, Pelimanni Jaakko Tornio, Pietinhuhta Paula Tornio, Tiiperi Marika Tornio, Vähänikkilä Ella Keminmaa, Ylioinas Juha Tornio

 

Muista oppilaitoksista kevätlukukaudella 2022 valmistuneet Lappian oppisopimusopiskelijat:

Eläintenhoidon ammattitutkinto
Yliaska Janita Sodankylä

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto
Hohtari Monika Tornio

Tieto- ja kirjastopalvelujen ammattitutkinto
Korkala Sari Tornio

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto
Hiltunen Miia Ii, Kangasniemi Virpi Tornio