Lappian suunnitteluassistenttiopiskelijoiden muodostama nelihenkinen ryhmä on saanut kerrostalon mallinnustyöstään täyden 500 euron stipendin Vertex Systems -ohjelmistoyritykseltä. Ryhmään kuuluvat Matleena Hughes, Emma Häyrynen, Tanja Rojola ja Minttu Ruumensaari.
Yrityksen perustelut stipendin myöntämiselle olivat seuraavat:
”Nelihenkisen opiskelijaryhmän ryhmätyönä toteuttama viisikerroksinen betonielementtikerrostalo on vaikuttava kokonaisuus, josta henkii tiimin korkea ammattitaito. Kohteen arkkitehtuuri on rauhallista ja varmaotteista, ja se erottuisi edukseen jopa viime vuosina toteutettujen todellisten kohteiden joukossa. Talon mallinnus on tehty laadukkaasti Vertex BD -ohjelmistolla, ja sen pohja-, julkisivu- ja leikkauspiirustukset on viimeistelty huolellisesti. Projektissa on hyödynnetty luovasti myös tekoälyavusteisia visualisointeja, jotka olivat erittäin tasokkaita. […] Kokonaisuudessaan kyseessä on hieno ja ansiokas ryhmätyö, joka palkitaan täydellä stipendillä.”
Kerrostaloprojektin koko suunnitelmaan pääsee tutustumaan täältä. Kaikki Vertex-stipendien saajat, työt ja perustelut löytyvät Vertexin verkkosivuilla julkaistusta uutisesta.
Lappia onnittelee stipendin saajia!

