Tule oppimaan à la carte -ruoanvalmistuksen salat.
Kurssilla opit suunnittelemaan ja valmistamaan herkullisia annosruokia sesongin parhaista raaka-aineista. Saat käytännön kokemusta gastronomin periaatteiden mukaan suunniteltujen annosten esivalmistuksesta ja valmistuksesta sekä vaativien erityisruokavalioiden huomioimisesta. Kurssi painottaa laadukasta lappilaista ruokaelämyksen luomista sekä kestävän kehityksen periaatteita. Tämä on täydellinen tilaisuus kehittää taitojasi ja loistaa ammattikeittiössä.
Kokki esivalmistaa, valmistaa ja laittaa esille ruokalistan mukaisia à la carte-annoksia (alku-, pää- ja jälkiruokia sekä ateriakokonaisuuksia) annoskorttia käyttäen ja gastronomian periaatteita hyödyntäen.
HAKEUTUMINEN:
Haku sähköisesti Työmarkkinatorin Asiointi-palvelussa tai paperihakemuksella työvoimaviranomaisille.
Linkki työmarkkinatorin hakuun, à la carte -ruoanvalmistus
Työvoimakoulutuksen etuudet: Koulutuksen ajalta voidaan maksaa työttömyysetuutta ja kulukorvausta. Lisätietoja työnhakijan työttömyysturvan saamisen edellytyksistä Työttömyysturvaneuvonnasta puh. 0295 020 701 arkisin klo 9-16.15. https://tyomarkkinatori.fi/ohjeet-ja-tuki/henkiloasiakkaat/henkiloasiakkaan-neuvontapalvelut/tyottomyysturvaneuvonta
Maksuton
Monimuotototeutus
01.04.2026 asti
04.05.2026
Muonio
Koulutus on tarkoitettu työttömille ja työttömyysuhan alaisille työllisyysalueiden vähintään 20 vuotta täyttäneille työnhakijoille, jotka haluavat kouluttautua ja työllistyä Lapin matkailualan eri tehtäviin.
Lisätietoja antaa
Sini Viinikka sini.viinikka@lappia.fi
Saattaisit olla kiinnostunut myös näistä
-
Hygieniapassikoulutus ja hygieniapassitentti 14.4.2026
Paikkakunta:TornioHakutavat:IlmoittautumisaikaViimeinen hakupäivämäärä: 6.4.2026 -
Hygieniapassitentti 11.5.2026
Paikkakunta:KemiHakutavat:IlmoittautumisaikaViimeinen hakupäivämäärä: 3.5.2026 -
Hygieniapassitentti 14.4.2026
Paikkakunta:TornioHakutavat:IlmoittautumisaikaViimeinen hakupäivämäärä: 6.4.2026