Tiimit

Tiimit ja työryhmät​

Lappiassa toimii useita tiimejä, joiden tehtävänä on Lappian mallin asiakaslähtöisen, laadukkaan ja tehokkaan toiminnan varmistaminen, yhteisten linjausten muotoilu sekä rullaavan strategian kehittäminen ja toimeenpano. Tiimit osallistavat toimintaan koko Lappian.

 

Johtotiimi | Päällikkötiimi | Monijäseninen toimielin | Asiakkuus- ja T&K -tiimi| Energiatiimi |Ennakointitiimi | Hanketiimi | HR-tiimi | Kisatiimi | KV-tiimi | Laatutiimi | Liiketoimintatiimi | Opiskeluhuoltotiimi | Opotiimi | Pedatiimi | Digitiimi | Toppitiimi | Tietosuoja- ja tietoturvatyöryhmä | Turvallisuustiimi | Uratiimi | Yrittäjyystiimi

 

Johtotiimi

Virpi Lilja, pj.Sanna LaihinenKatja Jaako-KörkköTuomo PalokangasJuha KalloAntti Päivärinta 

 

Päällikkötiimi

Virpi LiljaKatja Jaako-KörkköJuha KalloSanna LaihinenTuomo PalokangasAntti PäivärintaJohanna AntinojaMirja AnttilaMervi Finström-IstoLeena HanniJani HarjuAnne HastKai HeikkinenJouko IsometsäMikko KariHannele KarlssonJussi Leipälä
Mika RajaniemiTomi SaapunkiJarmo SaariniemiAnne Tryyki
Veli-Pekka Kurki

Monijäseninen toimielin

Antti Päivärinta, pj. (varalla Sanna Laihinen)Maria Viinikka, työelämän edustajaMerja Liuski, opettaja jäsen (varalla Sinikka Kulmuni)Jussi Karjalainen ja Kaisu Liiten, opiskeluhuollon edustajat (varalla Petri Sakko)Opiskelijakunnan puheenjohtaja, opiskelijoiden edustaja (varalla opiskelijakunnan varapuheenjohtaja)

 

Asiakkuus- ja T&K -tiimi

Tuomo Palokangas, pj.Jouko IsometsäHeikki HastPertti KvistMarkku TorattiKai HeikkinenMirja AnttilaHeikki IsometsäMaarit PulkkinenMinna TaskilaTuulikki HaarakoskiMuonion edustaja
Katja Jaako-KörkköSirpa HeinonenJarmo SaariniemiMeeri Linna

 

Energiatiimi
  
Tomi Saapunki, pj.Mikko KariJouko IsometsäJohanna Antinoja
Jarmo SaariniemiMuonion edustaja
Anne HastMika Rajaniemi
Ritta Räisänen
Opiskelijakunnan edustaja


Ennakointitiimi

Tuomo Palokangas, pj.Markku TorattiSampo HäkkinenJarmo SaariniemiJohanna AntinojaMarkku KasalaTaisto KuulaJouko IsometsäAnne TryykiJussi LeipäläSirpa LeinonenKai Heikkinen Kari HöynäläMartti MyllyMervi Finström-Isto Jani HarjuJuha KalloKatja Jaako-Körkkö

 
Hanketiimi 

Tuomo Palokangas, pj.Jarmo SaariniemiSatu-Maria SalmiAntti PäivärintaSanna LaihinenTomi SaapunkiSeija KokkilaLeena HanniMarja-Liisa TyystäläMarianne Sadinmaa

 

HR-tiimi

Leena Hanni, pjVirpi LiljaMaarit NumminenAnne TryykiMeeri LinnaPertti KvistHeikki AlataloJarmo SaariniemiMikko Kari

 

Kisatiimi

Jani Harju, pj.Markus HiukkaPia NiemiVeijo MatalaJyrki HolpainenJyrki KolaJorma ViereläKristiina PääkköJenni RantaMarko OllilaOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

  

KV-tiimi

Marja-Liisa Tyystälä, pj.Sanna LaihinenAnne TryykiMirja AnttilaOuti PelttariMira HeikuraRiitta PistokoskiPauliina MyllyläSirpa HyttinenRainer KettunenOuti EerikkiläKristiina PääkköOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

 

Laatutiimi

Anne Tryyki, pj.Virpi LiljaAntti PäivärintaMari UusitaloMirja AnttilaLeena HanniPäivi JauholaMika Rajaniemi/Elina Haapaniemi tai Juha UljuaJukka HietamäkiMatti Yliniemi/Martti MyllySanna LaihinenOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

 

Liiketoimintatiimi

Juha Kallo, pj.Tuomo PalokangasKatja Jaako-KörkköAnne HastPriitta Pöyhtäri-TroenJouko IsometsäKai HeikkinenMarkku TorattiJohanna AntinojaSami KarvonenJani Harju
Mirva Petäjämaa

 

Opiskeluhuoltotiimi

Johanna Antinoja, pj.Antti PäivärintaKristiina PirneskoskiPirkko KarvaliJyrki SeitamaaMerja LiuskiAnnika RytkönenJani KoivunenAnnukka MäättäSinikka KulmuniKirsi KirjakainenSusanna MalinKaisu LiitenJohanna Mäkiniemi

 

Opotiimi

Kaisu Liiten, pj.Kaisa TarkiainenOuti EerikkiläPäivi InnalaJarmo SaariniemiVeli-Pekka KurkiJaana KarjalainenJenni Ranta

 

Pedatiimi

Mervi Finström-Isto, pj.Sanna LaihinenVirpi LiljaJarmo SaariniemiMaija HakalaMikko KariMinna TaskilaAnnika RytkönenJonni FlygareKari KenttäKari KurttioHenry EnqvistSatu-Maria SalmiAntti PäivärintaOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

 

Pedatiimin alaryhmä: Digitiimi

Mikko Kari, pj.Jonne MiettunenJari LeinonenJaana StoltElina HaapaniemiHanne HiltunenMika RajaniemiSanna LaihinenJyrki HolpainenMervi Finström-IstoJoanna MellerVeli-Matti HeikkiläOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

  

Pedatiimin alaryhmä: Toppitiimi

Kai Heikkinen, pj.Jani Koivunen
Seppo Kenttälä
Martti Niva
Jukka Hietamäki
Matti Heikkilä
Sirpa Alatervo
Ritva Jalosalmi
Jonni Flygare
Seija Rissanen
Jaakko Sorvoja
Opiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

 

Tietosuoja- ja tietoturvatyöryhmä

Virpi Lilja, pj. Maarit Kuure, tietosuojavastaava, siht.Mika Rajaniemi (varalla Janne Muttu)Leena Hanni (varalla Maarit Numminen)Jani Harju (varalla Jukka Hietamäki)Johanna Antinoja (varalla Minna Taskila)Kaisu LiitenRiitta RäisänenSami KarvonenJenni RantaMerja MarttinenOpiskelijakunnan puheenjohtaja, opiskelijajäsen

 

Turvallisuustiimi

Virpi Lilja, pj.
Jorma Aapajärvi
Johanna AntinojaJani HarjuJouko IsometsäKatja Jaako-KörkköMikko KariJari LeinonenJuho Palmroos, opiskelijajäsenAntti PäivärintaKristiina RautialaJarmo SaariniemiPetri Sakko
Simo Sova

Uratiimi 

Jussi Leipälä, pj.Laura KuismanenKaisu LiitenOuti EerikkiläKaisa TarkiainenPäivi InnalaEija HiukkaMia LukkarilaMirva PetäjämaaUlla VaaraHeikki HastVeijo NurmikumpuOsmo HäkkinenMervi Finström-IstoOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)

 

Yrittäjyystiimi

Antti Päivärinta, pjArto Kiimalainen
Anne TryykiMaarit PulkkinenRitva PesonenRaija PaasimaaTuomo SassiKristiina PääkköMarkku Toratti
Juhamatti KonttaniemiOpiskelijajäsen (opiskelijakunnan edustaja)