Ammatilliset neuvottelukunnat

Ammatilliset neuvottelukunnat​

Ammatilliset neuvottelukunnat kehittävät alueen ammatillista koulutusta ja opetuksen laatua. Toiminta vahvistaa Lappian ja työelämän välistä vuorovaikutusta ja luontevaa yhteydenpitoa. Yhteistyön tavoitteena on lisätä opiskelijoiden työllistymistä ja varmistaa alueen yrityksille ja yhteisöille osaavaa henkilöstöä tulevaisuudessa.

Jos olet kiinnostunut koulutuksen kehittämisestä ja sinulla on laaja näkemys oman alasi kehityssuunnista, tule mukaan neuvottelukuntien toimintaan. Lappian yhtymähallitus nimeää asiantuntijat neuvottelukuntiin valtuustokausittain. Neuvottelukunnat kokoontuvat muutaman kerran vuodessa.

 

Neuvottelukunnat 2013 - 2016


Aikuiskoulutus | Hyvinvointiala | Kulttuuriala | Luontoala | Palveluala | Tekniikan ala

 

Aikuiskoulutus

Yhteyshenkilö aikuiskoulutusjohtaja Anni Miettunen, puh. 050 310 9237, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi

 

Esimiestyön ja johtamisen neuvottelukunta

Anja Huhtanen, Tornion kaupunki, HenkilöstötoimistoSatu Kaattari-Manninen, Taloudellinen tiedotustoimisto TAT ryRaimo Pohjanen, Pohjaset OyTuija Välimaa, Outokumpu Stainless OyAnni Miettunen, aikuiskoulutusjohtaja, LappiaTuomo Palokangas, kehittämispäällikkö, Lappia

 

Yrittäjyyden ja yritystoiminnan neuvottelukunta

Satu Kaattari-Manninen, Taloudellinen tiedotustoimisto TAT ryMartti Kankaanranta, Lapin Yrittäjät ryPetri Kyllönen, Kemin Kenkä-Keskus, Kyllönen KyArto Ponkala, FSN Logistic OyMauri Saastamoinen, Refelco OyAnne Syväjärvi, Lapin ELY-keskusMarkus Törmä, PJ-Metalli OyAnni Miettunen, aikuiskoulutusjohtaja, LappiaKimmo Pörhö, kouluttaja, Lappia
 


Hyvinvointiala

Yhteyshenkilö tiimivastaava Leena Hanni, puh. 040 746 9641, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi

 

Hius- ja kauneudenhoitoalan neuvottelukunta

Heli Savikuja, Parturi-Kampaamo CasanovaMikko Anttila, Hair Heroes OyHeidi Uusitalo, HiusmestariHanna Alajärvi, Sokos EmotionMinna Liuttu, Sokos EmotionMaritta Mäkelä, Kauneushoitola Face to FaceSusanna Kouri, tuntiopettaja, kauneudenhoitoala, LappiaAnne Tuovinen, lehtori, hiusala, LappiaLeena Hanni, tiimivastaava, Lappia

 

Sosiaali- ja terveysalan neuvottelukunta

Sirkka Tuunainen, Länsi-Pohjan keskussairaalaSatu Kristo, Botnia 24hKati Sirkka, Muonion kuntaAnniina Kolehmainen, Kemin kaupunkiMirva Krunniniva, Tornion kaupunkiSeija Parviainen, Keminmaan kuntaHanna-Leena Isto, Ylitornion kuntaOuti Hyry-Honka, Lapin AMKLea Kontio, TE-toimistoTuulikki Haarakoski, tiimivastaava, LappiaLeena Hanni, tiimivastaava, Lappia

 

Kulttuuriala

Yhteyshenkilö tiimivastaava Anne Tryyki, puh. 050 461 1227, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi

 

Kulttuurialan neuvottelukunta

Pasi Lento, yrittäjäMarkku Köngäs, Eventworks OyKaija Maunula, Tanssiteatteri RimpparemmiSimo Salminen, Ohjelmatoimisto Oktaavi OySoile Suvanto, YLE Uutiset Pohjois-SuomiEero Säily, YLE PerämeriAnne Tryyki, tuntiopettaja, viestintä- ja kuvataideala, LappiaJussi Leipälä, tiimivastaava, musiikkiala, Lappia

 

Luontoala

Yhteyshenkilö toimipaikkapäällikkö Pentti Koskela, puh. 040 551 5854, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi

 

Luontoalan neuvottelukunta

Ari-Pekka Juuso, maatalousyrittäjäMarja Uusitalo, Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskusMarkku Juuso, Metsä Group, Metsäliitto, PuunhankintaMerja Korpi, maatalousyrittäjäSimo Alaruikka, Pro AgriaNina Rissanen, eläinhoitolayrittäjäPentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, LappiaPetri Marjeta, tiimivastaava, LappiaMartti Niva, opettaja, LappiaVeijo Nurmikumpu, lehtori, Lappia  

 

Palveluala

Yhteyshenkilö tiimivastaava Sirpa Leinonen, puh. 040 747 0750, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi 

 

Elintarvikealan neuvottelukunta

Heikki Alatulkkila, Festi PalveluKyösti Lauri, Nya KonditorietJussi Niemenmaa, Pulla-Jussi KyVeikko Oljakka, Veljekset Rönkä OyJohanna Peura, Kahvila-Konditoria MioritaTimo Pruikkonen, KarkiainenSirpa Heinonen, tuntiopettaja, palveluala, LappiaSirpa Leinonen, tiimivastaava, palveluala, Lappia 

 

Kotitalous- ja kuluttajapalvelujen sekä puhdistuspalvelualan neuvottelukunta

Annikki Heikka, Tornion kaupunki, TilapalvelutMarjut Luttunen, Lapin työ- ja elinkeinotoimisto, KolariMarita Närä, Länsi-Pohjan keskussairaalaPäivi Risto, Keminmaan kuntaMaija Saarenpää, Sovea OyRaija Seppälä-Jyrkäs, Kemin kaupunki Sirpa Ylimaula, Tornion työvoimalasäätiö Sanna Laihinen, tiimivastaava, palveluala, LappiaPäivi Salmelainen, kouluttaja, palveluala, Lappia

 

Liiketalouden neuvottelukunta

Virpi Anunti, Lapin työ- ja elinkeinotoimisto, Kemi
  • Marja-Leena Erkheikki, Ylitornion kunta
  • Jukka Korpimäki, Rajalla På Gränsen -kauppakeskus
  • Petri Kyllönen, Kemin Kenkä-Keskus, Kyllönen Ky
  • Irma Matinlompolo, Kemin Rätinki Oy
  • Marko Nurkkala, K-citymarket Tornio
  • Jorma Pimperi, Palvelualojen ammattiliitto PAM ry
  • Kati Tervo, Kemin kaupunki
  • Seppo Valtanen, Länsilapin Autoala ry.
  • Sanna Laihinen, tiimivastaava, palveluala, Lappia

 

Matkailualan neuvottelukunta

Olli Ahonen, OK-Seilit KyKyösti Karjalainen, Finnlines OyjSusanna Koutonen, Kemin Matkailu OyTapio Niittyranta, Kolarin kuntaTuula Saaritie, Septentrionalia OySirpa Leinonen, tiimivastaava, palveluala, LappiaRisto Suomela, tuntiopettaja, matkailuala, Lappia

 

Ravintola-alan neuvottelukunta

Silja Pietilänaho, Ravintola MerihoviKatja Vuorenmaa, Meri-Lapin kuntapalvelutTuula Winter, Tornion kaupunkiAini Ylihurula, Tornion kaupunki, KouluvirastoSoili Lehtinen, tuntiopettaja, LappiaSirpa Leinonen, tiimivastaava, palveluala, Lappia

 

Tietojenkäsittelyn neuvottelukunta

Marja-Kaisa Hohtari, CGI Suomi OyReijo Konu, Kemin kaupunkiTuomo Lindholm, Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu, IT-palvelutAulis Martikainen, Meri-Lapin kuntapalvelutEero Wiena, Outokumpu OySanna Laihinen, tiimivastaava, palveluala, Lappia

 

Tekniikan ala

Yhteyshenkilö Kemissä toimipaikkapäällikkö Pentti Koskela, puh. 040 551 5854, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi ja Torniossa toimipaikkapäällikkö Antti Päivärinta, puh. 050 461 2318, etunimi.sukunimi(at)lappia.fi

 

Auto- ja kuljetusalan neuvottelukunta

Ari Eriksson, Auto Aho Oy, Tojo-Auto KeminmaaHannu Keskitalo, A-Katsastus Oy, TornioJuha Kontio, Wetteri OyReijo Korkala, Pörhön Autoliike Oy, KeminmaaMarko Pentinsaari, Merilapin Ajoneuvohuolto OyRisto Pohjanen, Pohjaset OyVesa Tuomaala, Kolarikorjaamo Tuomaalat OyJani Svenn, JSL-Autohuolto OyTarmo Niska, lehtori, LappiaHannu Ohenoja, kouluttaja, Lappia

  

ICT-alan neuvottelukunta

Tapani Heikkilä, Relacom Finland Oy
  • Marika Neijonen-Vähä, Stora Enso Oyj
  • Teemu Ylinikka, Eltel Networks Oy
  • Sami Karvonen, tuntiopettaja, Lappia
  • Pentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, Kemi-Keminmaa, Luontoala, Lappia

 


Kaivosalan neuvottelukunta

Kari Hyttinen, KJ Hyttiset OyAki Pyykkö, Länsi-Pohjan Insinöörit ryJuhani Salmi, Outokumpu Chrome OyTuula Sivonen, Teknologiateollisuus ryAri Keskitalo, Tapojärvi OyHeino Vasara, Lapin ELY-keskusKari Kurttio, tuntiopettaja, LappiaIlkka Pukema, tiimivastaava, kaivos- ja sähköalat, LappiaAntti Päivärinta, toimipaikkapäällikkö, Tornio, Lappia

 

Kone- ja metallialan neuvottelukunta

Jouni Kurttio, Outokumpu OyMatti Kurttio, Tornion Metallisorvaamo OyJouni Jaako, Faumek OyArto Koivumaa, Akkoy Service OyMartti Rauhala, Metallityöväen Liitto ryKimmo Liljamaa, Kavamet OyTimo Kauppi, AMK/tekniikkaJuha Sorsa, Botnia Mill ServicePirkko Heinonen, TE-toimistoTaisto Kuula, tiimivastaava, LappiaJouko Isometsä, tiimivastaava, Lappia

 

Pintakäsittelyalan neuvottelukunta

Ulla Juntunen, Tornion Krunni OyVesa Soini, Kemin Matto- ja Maalaustyöt V. SoiniJorma Spellman, Länsi-Lapin Maalauspalvelu OyJukka Tikkanen, Wolver OyKari Höynälä, tiimivastaava, rakennusala, LappiaEero Kantolainen, tuntiopettaja, Lappia

 

Prosessialan neuvottelukunta

Reijo Keskimölö, Stora Enso OyjPekka Kurtti, Outokumpu OyJohanna Tolonen, Metsä Fibre OyTuomas Pussila, Lapin ammattikorkeakoulu, TekniikkaJuhani Salmi, Outokumpu Chrome OyPentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, Kemi-Keminmaa, Luontoala, LappiaAnni Miettunen, aikuiskoulutusjohtaja, Lappia

 

Rakennusalan neuvottelukunta

Jani Hämäläinen, Rakennusmega OyRisto Kivilahti, Keminmaan Puurakenne OyAri Muotka, Tmi Ari MuotkaMarkku Mykkälä, Rakennusmega OyPasi Nurmos, YITTuula Pekkala, Lapin työ- ja elinkeinotoimisto, RovaniemiTuomo Svenn, TSV-RakennusJorma Vaara, Veljekset Vaara OyKari Höynälä, tiimivastaava, rakennusala, Tornio, LappiaMartti Mylly, kouluttaja, Kemi, LappiaVeijo Tikka, tuntiopettaja, Lappia

 

Suunnittelualan neuvottelukunta

Vesa Mesilaakso, MPR Suunnittelu OyPetri Pohjola, Outokumpu OyVeli-Pekka Ponkala, Insinööritoimisto Bothnia Raktek OyJukka Vuokila, Lappli-Talot OyMikko Väänänen, Rakennussuunnittelu Miraplan OyKari Höynälä, tiimivastaava, rakennusala, LappiaJouko Raappana, tuntiopettaja, Lappia

 

Sähköalan neuvottelukunta

Markku Ponkala, Tornion Energia OyUnto Eronen, Outokumpu OyKauko Pesonen, Fortek OyPekka Vaattovaara, Vaattovaaran Sähkö kyJukka Ikonen, YIT Teollisuus- ja verkkopalvelutHeimo Rantajärvi, Outokumpu OyKari Rimpisalo, Metso Endress HauserAila Petäjäjärvi, Lapin AMKPirkko Heinonen, TE-toimistoPentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, LappiaTaisto Kuula, tiimivastaava, LappiaJukka Hietamäki, lehtori, LappiaKari Kenttä, lehtori, Lappia

 

Talotekniikka-alan neuvottelukunta

Santtu Hettula, Lapin LVI-asennus OyMikko Meriläinen, Caverion Suomi OyJuha Ohman, Lapin LVI-asennus OyPekka Sankala, Merilapin Ilmastointipalvelu OyJyrki Holpainen, tuntiopettaja, LappiaRisto Kangas, tuntiopettaja, LappiaPentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, Kemi-Keminmaa, Luontoala, Lappia

 

Turvallisuusalan neuvottelukunta

Kimmo Heikka, Tornion Sammutinhuolto ja TarvikeLauri Manninen, Lapin pelastuslaitosTeemu Pussila, Keminmaan kuntaTero Ruokanen, Securitas OyKari Sutinen, Turvaykköset OyEero Vänskä, Peräpohjolan poliisilaitosJani Harju, tiimivastaava, turvallisuusala, LappiaPentti Koskela, toimipaikkapäällikkö, Kemi-Keminmaa, Luontoala, Lappia