Valmistuneet

Onnea valmistuneille

Listassa on syyslukukaudella 2016 valmistuneiden nimet, jotka ovat antaneet julkaisuun luvan.

 

Kemi | Muonio | Tornio | Aikuis- ja oppisopimuskoulutus

 

Kemi

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Mikkonen Niina, Ii
Välitalo Suvi, Kemi

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Tapio Riina, Kemi
Tikkanen Heidi, Simo

Kone- ja metallialan perustutkinto, kunnossapitoasentaja

Lahdenperä Miikka, Keminmaa

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Fathullah Askar Mohammed, Tornio

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti

Ahola Emmi, Kemi
Lohiniva Kim, Keminmaa
Pätsi Toni, Keminmaa

Matkailualan perustutkinto, matkailuvirkailija

Alamartimo Sofia, Tornio
Hooli Maarit, Tornio
Ylimaunu Amanda, Keminmaa

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja

Lantto Juel, Kolari
Paananen Laura, Keminmaa
Roivas Olli, Simo

Puualan perustutkinto, puuseppä

Palomaa Joel, Keminmaa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Lasten ja nuorten hoito ja kasvatus
Isto Jessika, Ylitornio
Hintsala Jemina, Kemi
Jormakka Tiia, Kuusamo

Sairaanhoito ja huolenpito
Jämsä Krista, Liminka
Viinikka Emilia, Kemi

Vammaistyö
Pränni Iida-Emilia, Kemi (kaksoistutkinto)
Sund Krista, Ii

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja

Kunnari Mikko, Kemi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Reinikainen Santeri, Keminmaa

 

Muonio

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Luhtaanmäki Jussa-Pekka, Muonio (kaksoistutkinto)

 

Tornio

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti

Alatalo Teemu, Tornio
Kaaretkoski Iisakki, Rovaniemi
Kari Kaisa, Simo
Kilpimaa Jaana, Kemi
Oinas Ville, Tornio
Vähä Lauri, Kemi

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori

Pitkänen Kiira, Kemi
Reponen Veera, Tornio

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies

Antila Mitja, Tornio

Kaivosalan perustutkinto, rikastaja

Pajari Anne, Tornio

Kuvallisen ilmaisen perustutkinto, kuva-artesaani

Heikkilä Essi, Simo
Keränen Mia, Inari
Paaso Katariina, Ii
Pitkäkari Tiina, Kemi

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Höynälä Joni, Tornio

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Petäjäniemi Ella, Pello

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Vaarala Toni, Tornio
Vähä Olli, Tornio

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Alkku Sami, Tornio

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja

Rinne Mari, Ähtäri

 

Aikuis- ja oppisopimuskoulutus

 

Kemi

Autoalan perustutkinto

Risto Tommi, Tornio
Ylisuvanto Niko, Kemi

Hierojan ammattitutkinto

Jokikokko Anna, Simo
Kinnunen Janne, Kemi
Luoma Henna, Kemi
Niva Janiina, Oulu
Smeds Aija, Tervola
Ulkuniemi Pia, Kemi
Vähätaini Rauni, Simo

Hiusalan perustutkinto

Kiesi Laura, Kemi
Könönen Janika, Ylitornio
Pulakka Sari, Kemi
Ranta Carita, Kemi
Zafary Ezathullah, Tornio

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Zhang Xueying, Kemi

Jalkojenhoidon ammattitutkinto

Bjarnestig Lena, ulkomaat
Korkalo Sirpa, Muonio
Maunu Minna, Keminmaa
Moilanen Tarja, Kemi
Oravakangas Jenna, Kemi
Tervaniemi Henna-Riikka, Kemi
Torkell Jenni, Keminmaa

Kalanjalostajan ammattitutkinto

Holopainen Janne, Rovaniemi
Ylipulli Jukka, Rovaniemi

Kalanviljelijän ammattitutkinto

Haataja Hannu, Siikalatva

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto

Heikonen Markus, Kemi
Heinonen Jouni, Keminmaa

Kunnossapidon ammattitutkinto

Alaruikka Juuso, Kemi
Anttila Pekka, Kemi
Ensalo Erkki, Kemi
Hepola Esa, Simo
Kallio Jari, Kemi
Matila Jarmo, Kemi
Mäkipörhölä Juha-Matti, Keminmaa
Ravander Mika, Kemi
Romppainen Jari, Keminmaa
Sandström Juha, Kemi
Tauriainen Mika, Tervola

Laboratorioalan perustutkinto

Fokina Tatjana, Kemi
Jänesaro Jorma, Kemi
Leppiaho Emilia, Keminmaa
Palokangas Heikki, Tornio
Parpala-Svärd Sirpa, Kemi

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Kauppi Timo, Kemi
Lahtela Ville, Kemi
Pallari Marko, Keminmaa
Petäjäsuo Kimmo, Kemi
Räsänen Mikko, Kemi
Tikkanen Karri, Kemi

Putkiasentajan ammattitutkinto

Eskonniemi Jean, Keminmaa
Hietala Juha, Tornio
Huru Sami, Keminmaa
Kursu Niko, Tornio
Leppänen Ville, Kemi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Asaulyak Anna, Kemi
Heikkuri Eija, Kemi
Heinonen Tuija, Keminmaa
Hooli Saara, Tornio
Hurtig Tuula, Tornio
Hyry Sari, Ii
Julkunen Sanna, Kemi
Kangas Katariiina, Tornio
Kantomaa Teija, Kemi
Karppinen Jari, Tornio
Karppinen Silja-Jemina, Kemi
Kivelä Anu, Keminmaa
Koivuaho Taru, Kemi
Korhonen Jari, Keminmaa
Kordakis Moses, Kemi
Korhonen Jari, Kemi
Kristo Pirjo, Tornio
Kääriäinen Heli, Keminmaa
Leskelä Jaana, Ii
Liikamaa Ari, Tornio
Metso Jaana, Kemi
Mäkiö Kaija-Inkeri, Utsjoki
Mämmioja Susanna, Tornio
Partanen Susanna, Tornio
Pukema Annika, Tornio
Pulkkinen Mikko, Tornio
Ranta Tiia, Kemi
Saarinen Tommi, Kemi
Tuominen Kirsi, Hämeenlinna
Viiri Kari, Kemi

Suunnitteluassistentin ammattitutkinto

Nevanperä Tarja, Kemi
Peurasaari Heli, Kemi

 

Loue

Eläintenhoitajan ammattitutkinto

Harjula Marjo, Sodankylä
Jääskö Noora, Ylitornio
Keskiniva Marko, Rovaniemi
Lassila Anni, Keminmaa
Nurminen Riikka, Ylitornio
Piippola Jenna, Tornio
Pyhäjärvi Soile, Rovaniemi
Ranta Heidi, Rovaniemi
Tanskanen Sanna-Maria, Rovaniemi

 

Muonio

Autoalan perustutkinto

Nykänen Patrik, Muonio

Erä- ja luonto-oppaan ammattitutkinto

Anttila Markus, Muonio
Erämies Aki, Kittilä
Huuhtanen Joni, Sodankylä
Hyppönen Viivi-Elina, Jyväskylä
Kakkonen Matti, Joensuu
Karjalainen Janne, Oulu
Karjalainen Kaarne, Muonio
Koskinen Matti, Rovaniemi
Kotilainen Karri, Naantali
Lummukka Mari, Muonio
Mursu Pasi, Posio
Peteri Anna, Muonio
Saarinen Sami, Muonio
Salmirinne Teppo, Oulu
Soronen Helena, Muonio
Syrjälä Katja, Ylitornio
Tölli Laura, Muonio

Kalastusoppaan ammattitutkinto

Heikkilä Mikael, Muonio
Heinola Mika, Enontekiö
Laitinen Emilia, Enontekiö
Mitronen Mikko, Kokkola
Pirilä Riitta, Rovaniemi
Pöyskö Heikki, Muonio
Sirkkala Jukka, Pello
Virta Rauno, Kemi
Väisänen Kirsi, Muonio

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Löf-Pentinpuro Hannamari, Kolari
Ojanen Pekka, Kittilä

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Korva Sirpa-Liisa, Enontekiö
Simbonen Elina, Pello
Viuhkola Tuija, Kolari

 

Tornio

Asiakirjahallinnon ja arkistotoimen ammattitutkinto

Määttä Suvi, Rovaniemi

Dieettikokin erikoisammattitutkinto

Ruumensaari Jenny, Tornio
Stenström Satu, Inari

Hitsaajan ammattitutkinto

Frant Elena, Tervola
Jauhola Kimmo, Keminmaa

Hotelli-, ravintola- ja cateringalan perustutkinto

Jalonen Janne, Tornio
Kronqvist Airi, Tornio
Malinen Päivi, Tornio
Päiväniemi Emilia, Tornio

Isännöinnin ammattitutkinto

Tapio Harri, Kemi

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Alakärppä Ari Kemi
Jussila Sanna, Keminmaa
Löf-Pentinpuro Hannamari, Kolari
Ojanen Pekka, Kittilä
Perttula Jani, Tornio
Rantamaa Satu, Tornio
Toivainen Sanna-Riikka, Kemi
Virta Katriina, Tornio

Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto

Heiskala Annamarja, Tornio

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto

Erikson-Kumpula Ljoubov, Tornio

Kone- ja metallialan perustutkinto

Hentilä Risto Antero, Simo
Kallio Tomi, Kemi
Lopakka Jukka, Oulu
Niemelä Juha, Tornio
Penttilä Jaakko, Oulu
Ylipekkala Jarno, Tornio

Koneistajan ammattitutkinto

Vilmi Antti, Kemi

Kunnossapidon ammattitutkinto

Alaruikka Juuso, Kemi
Anttila Pekka, Kemi
Ensalo Erkki, Kemi
Hepola Esa, Simo
Jyrkäs Vesa, Kemi
Kallio Jari, Kemi
Matila Jarmo, Kemi
Mäkipörhölä Juha-Matti, Keminmaa
Ravander Mika, Kemi
Romppainen Jari, Keminmaa
Sandström Juha, Kemi
Tauriainen Mika, Tervola

Laitoshuoltajan ammattitutkinto

Blomroos Jaana, Kemi
Evonkoski Tuula, Kemi
Heikkinen Suvi, Keminmaa
Jööger Airi, Tornio
Pohjanen Heli, Tornio
Sangkhahuad Jiraporn, Kemi
Thanomsin On-Anong, Tornio
Tuisku Pirjo, Kemi
Vainionpää Tarja, Kemi
Viiri Pirjo, Tornio
Vuorenalanen Katja, Oulu

Liiketalouden perustutkinto

Aapajärvi Heli, Tornio
Alaraatikka Raisa, Tornio
Antti Toni, Tornio
Brehmer Henrik, Kemi
Dahl Jessica, Tornio
Darrigo Marcus, Tornio
Hakala Arto, Keminmaa
Kumpulainen Kati, Enontekiö
Kurttio Camilla, Tornio
Mikkola Kirsi, Muonio
Prusila Ville, Kemi
Silvander Juha, Tornio

Liikuntapaikkojenhoitajan ammattitutkinto

Vanha Vilppu, Tornio

Myynnin ammattitutkinto

Björkman Bertta, Tornio
Erkkilä Tanja, Simo
Haapaluoma Sanna-Mari, Tornio
Halttu Vesa, Ii
Holopainen Miia, Kemi
Jussila Tuuli, Kemi
Kainulainen Tiia, Kemi
Kekäläinen Sari, Keminmaa
Kujanpää Henna, Kemi
Kunnari Pasi, Kemijärvi
Salmela Tuomo, Kemi
Tiensuu Henna, Kemi
Torvikoski Sini-Johanna, Kemi
Torvinen Jenna, Tornio

Nuoriso- ja vapaa-ajan ohjauksen perustutkinto

Naasko Arto, Kemi

Rakennusalan perustutkinto

Isola Juuso, Kemi
Laakso Aki, Enontekiö

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Ylitalo Vilma, Tornio

Suurtalouskokin ammattitutkinto

Kristo Jenna, Tornio
Liikamaa Johanna, Muonio
Sorvoja Satu, Tornio

Sähköverkkoasentajan ammattitutkinto

Tikkanen Mika, Kemi

Taloushallinnon ammattitutkinto

Hirvonen Maria, Tornio
Huhtaniska Mervi, Tervola
Kaasila Taina, Keminmaa
Leppioja Irina, Kemi
Risto Marja, Tornio
Ruonakangas Katri, Kemi
Vähä Merja, Keminmaa

Teknisen suunnittelun perustutkinto

Kallio Miska, Oulu
Mettovaara Jaakko, Oulu
Sipola Krista, Kemi

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Koivuranta Juha, ulkomaat

Valokuvaajan ammattitutkinto

Alamikkelä Tanja, Oulu
Alarova Mauri, Oulu
Hämeenkorpi Antti, Kemi
Kaikkonen Lauri, Oulu
Kantomaa Tatu, Rovaniemi
Kyllönen Tero, Oulu
Mäntylä Jari, Kemi
Niemi Hilja, Rovaniemi
Seppä Terhi, Kotka
Säily Sami, Oulu
Tyynismaa Kia-Frega, Oulu

Vartijan ammattitutkinto

Heimonen Minna, Rovaniemi
Rautionaho Karoliina, Rovaniemi
Rissanen Tarja, Tornio
Setämää Mika, Rovaniemi
Siirtola Joni, Inari
Tapio Sami, Rovaniemi
Venho Jaani, Rovaniemi

Yrittäjän ammattitutkinto

Degerman Ville, Tornio
Hasa Aila, Ylitornio
Juuso Ville, Ylitornio
Kangas Markku, Ylitornio
Maliniemi Niko, Tornio
Nurmos Kimmo, Keminmaa
Pihkakoski Laura, Pello
Tiensuu Jussi, Kolari
Valta Antti, Keminmaa


Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Alakulju Kimmo, Tornio
Kiviluoma Petri, Tervola