Valitut

Opiskelijoiksi valitut

Listassa on kevään 2020 yhteishaussa Lappiaan opiskelijoiksi valitut, jotka ovat antaneet luvan nimen julkaisemiseen nettisivuilla. Jos et ole antanut lupaa nimen julkaisemiseen, näet tuloksen Oma Opintopolusta. Tarkista sähköpostisi!

Tervetuloa Lappiaan! Saat vielä erillisen kutsutiedotteen postitse. Ota opiskelupaikka vastaan Opintopolussa viimeistään 25.6.2020. Mahdollisesti vapautuviin opiskelupaikkoihin voit hakea jatkuvan haun kautta. Voit kysyä tarvittaessa lisätietoja: haku(at)lappia.fi.

 

Löydät tietoa opiskelun aloituksesta, alakohtaiset kutsutiedotteet sekä opiskelija-asuntohakemukset tietoja aloittaville opiskelijoille -sivulta. 

 

Kemi, Hyvinvointiala | Kemi, Kivikangas | Kemi, Sammonkatu | Muonio | Rovaniemi | Tervola | Tornio | Pop & Jazz Konservatorio Lappia, Tornio

 

Kemi, Hyvinvointiala

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, pk

Alaraasakka Sanni Maija Sofia
Ensalo Juulia Sara Auroora
Grönholm Sonia Norma Elena
Hautala Mirja Elisa
Helala Mila-Mette Tuulia
Henriksson Wilma Inga Emilia
Jauhiainen Matilda Anni Julia
Karhumaa Jutta Aino Amanda
Katajamaa Emilia Rosa Elisabeth
Kärki Janna Pia Amanda
Laurén Jenni Maria Katariina
Muuri Emma Josefiina
Mäkinen Riina-Alisa Karoliina
Neuvonen Iida Katariina
Niskala Emilia Daniela
Papunen Neea-Emilia Annikki
Rauma Susanne Marja Lyydia
Simonaho Amanda Kristiina

 

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, yo

Gurvits Tatjana
Nikula Adele Inna Erika

 

Perustason ensihoidon osaamisala, pk

Erikson Sandra
Huusko Emmi Tuulia
Kaisto Senni Kristiina
Kilpeläinen Maiju Elena
Kinnunen Aino Eveliina
Korhonen Lilian Suvi Tellervo
Patokoski Viivi Maria
Pienimäki Alina Aleksandra
Tyyskä Nanna Maria
Urpilainen Ronja Sofia

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, pk

Ahmed Leyla Mahamed
Alaruikka Justiina Vilhelmiina
Alaviippola Titta Minttu Matilda
Ea Thee Ye Mwey
Haaraniemi Jenni Elina
Hooli Helmi Sofia
Hooli Sofia Emilia
Keskikallio Linnea Aleksiina
Kinnunen Julia Aleksandra
Kokkonen Raakel Eveliina
Koskela Saara Henriikka
Kreivi Emmi Maria Anette
Kvist Niko Kristian
Lahti Valtteri Samuli
Lohi Pihla Margareetta
Mattila Sanni Karoliina
Maunu Maija Katariina
Mohammadi Morteza
Myllyneva Lenita Karoliina
Na De Eh Na
Nevalainen Aada Iina Olivia
Nilsén Ada Emilia
Nurmela Jatta Julia
Pakanen Rosalia Marianna
Pihlajamaa Anni Katariina
Portimo Ella Eerika
Rahimi Muhammad Assef
Ranta Niina Hannele
Rauta Joel Gabriel
Rautiola Iida Anna Katariina
Saarela Ella Sofia
Sadinmaa Jade Mariia Josefiina
Satta Milla Josefiina
Schroderus Nelli Maija Kristiina
Setoodehnejad Deyhim
Talviste Kristin
Ukkola Aada Emilia
Vakkala Iida Margareeta
Valikainen Viivi Emilia Jessica
Viitala Ari Olavi
Ylikitti Wilma Emilia
Äärelä Julia Ella Olivia

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, yo

Mohamed Elsayed
Puljujärvi Jenna Sofia
 

 

Kemi, Kivikangas

Autoalan perustutkinto, pk

Abdi Mohammed Mohammed
Al Rashed Nori Khalid Atiya
Jokinen Kimmo Akseli
Karjula Markus Tapio
Kilpeläinen Juuso Olavi Henrik
Kreivi Rasmus Aleksanteri
Kristo Kalle Matias
Kunelius Kasmiira Helena Magdalena
Kylmämaa Mikael Kristian
Liikanen Julia Jenna Sofia
Muhonen Jesse Aukusti
Nikupeteri Antti Oskari
Ollikainen Miska Mio Matias
Rajanen Niko Juhani
Reiman Viktor Nikolai
Roo Ta El Doh Law Sau
Ryhänen Rami Aatos
Suppo Marcus Benjam

 

Kalatalouden perustutkinto, pk

Keskisarja Sanna Sarita

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, pk

Alapuranen Iisak Johannes
Alsammarrae Ahmed Ali
Annala Jaakko Pekka
Heiskanen Paavo Hermanni
Hooli Eetu Eerikki
Kinnunen Nuutti Eino Kasperi
Koivuaho Kimi Tapani
Kunnari Ville Ilmari Antero
Kuusisto Tommi Antero
Mäkitalo Oskari Mikael
Ollila Esa Tapani
Plym Rasmus Mikael
Raudasoja Otto-Elias Hugo
Suorsa Lauri Johannes
Tapio Mico Jaakko Kristian

 

Laboratorioalan perustutkinto, pk

Al Shallah Huda Ahmad
Al-Shaea Haitham Mahmood Yousif
Erkkilä Hanna Milka Matilda
Määttä Saaga Lilja Kyllikki
Puljujärvi Maija Madelein
Rabkwan Pavarisa
Ö Mirella Marika Tatjaana

 

Matkailualan perustutkinto, pk

Hallikainen Minttu Maaria
Kulju Ella Teresa
Tiirikainen Jenna Karoliina

 

Matkailualan perustutkinto, yo

Faarinen Ilya

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, pk

Ailunka Jaakko Jasu Elmeri
Hokkanen Milla Maria
Karppinen Ilari Anton
Kasurinen Juho Petteri
Kehusmaa Nelli Alina
Lantto Elias Antero
Liikamaa Niko Valtteri
Mäkinen Juuso Mikael
Nilsén Veeti Ati Valmari
Ojala Virpi Hannele
Paakki Markus Mikael
Räisänen Nico Emre Aleksei
Sahnoon Tarek Ahmad
Suorsa Niko Johan Ilmari
Väyrynen Jessica Mia Maria
Väätäjä Julia Kristiina

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, yo   

Isomäki Aleksi Antero
Rojola Jere Johannes

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, pk

Ali Nowruz
Arola Säde Anniina
Jankkila Elina Aleksandra
Kekäläinen Emilia Anneli
Leinonen Jonna Maaria
Mannila Johanna Kristiina
Zerni Inka Maria Inkeri

 

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, pk

Bergman Saku Paavo Kalervo
Haapakoski Jeremi Mikael
Hytönen Iina Emilia Marjaana
Jamshidi Tajik Samir
Kinnunen Veeti Oskari
Klemetti Aaron Väinö Oskari
Kontiokoski Tuure Tapani
Kvist Henry Oskari
Lappalainen Arttu Elmeri
Lappalainen Juho Santeri
Leinonen Kasperi Samuel
Markoff Ukko Aleksanteri
Moradi Dustmohammad
Määttä Saku Tuomas Mikael
Peurasaari Niki Johannes
Pyykkö Nico Mikael
Riikkula Valtteri Erik Julius
Ryynänen Joonas Ville Mikael
Shay Victor
Virtala Tatu Mikael
Ylimartimo Juho Eero Johannes
Ylimartimo Ville Albert

 

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, yo

Näätsaari Julius Esko Herman
Suonvieri Mikko Tapio
Tuoma Sami Joonas

 

Talotekniikan perustutkinto, pk

Alaluusua Lenni Matias
Granholm Santeri Juhani
Helenius Veeti Asser
Hildén Niko Johannes Herman
Huttunen Matti Santeri
Hyrkäs Akseli Johannes
Koivisto Nico Albin Aleksi
Koskiniemi Oriel Ilmari
Lampiaho Lauri Juhani
Markkanen Sami Leevi Ilmari
Mustajärvi Kaarlo Pietari
Mustajärvi Oiva Aukusti
Nurkkala Severi Leo Hermanni
Sankala Olli Akseli
Satta Kari Markus
Tytärniemi Santtu Juhani
Urpilainen Valtteri Joonatan
Vanhanen Ville Pietari
Viitavaara Tuomas Antero

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, pk

Kinnunen Elias Petteri
Kuoppala Aleksi Tapani
Pennanen Gabriel Aleksanteri Nikodemus
Reis Juho Anton
Soronen Vili Severi

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, yo

Adebayo Olapado Ayoade

 

Kemi, Sammonkatu

Logistiikan perustutkinto, pk

Harjuvaara Eemil Antti Samuli
Hentilä Elias Mikael
Karisaari Matias Onni Eemeli
Lehtonen Kalle Tapani
Mohammadi Rouhollah
Mänty Alisa Katri Susanna
Rautio Miika Matias
Siikavirta Markus Mikael
Väisänen Ville Jaakko Oskari

 

Logistiikan perustutkinto, yo

Jylhä Justus Aleksanteri

 

Puuteollisuuden perustutkinto, pk

Lakso Toni Petri Tapani
Törrönen Olli Martti Tapani

  

Muonio

Autoalan perustutkinto, pk

Värriö Veeti Kiureli

 

Matkailualan perustutkinto, pk

Lapinniemi Veera Fanny Inkeri
Rauhala Svea Eerika

 

Rakennusalan perustutkinto, pk

Liikamaa Jere Matias
Möykkynen Timi Johannes
Näkkäläjärvi Marielle Anni Briitta
Satta Eelis Oskari
Sieppi Roosa Jenna Johanna

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, pk

Rankinen Joni Kristian

  

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, pk

Heikkilä Tatu Mikael
Kajaus Jesse Juhani
Leppänen Santeri Olavi
Niemelä Eetu Matias
Takkunen Joonas Ilmari
Visuri Mica Eino Kalervo

 

 

Rovaniemi

Turvallisuusalan perustutkinto, pk

Eilola Jesse Henrik
Huhtala Venla Johanna
Hynninen Miia Jasmiina
Karttunen Elena Karoliina
Kyrö Saku Viktor Valtteri
Lamminsivu Vesa Pekka
Niskanen Miko-Matias
Parviainen Saana Tuulia
Savilampi Eemeli Juhani Matias
Sevander Lassi Matias
Tarvainen Johanna Elina
Tilli Melina Mikaela

 

Turvallisuusalan perustutkinto, yo

Sa'adatu Umar

 

Tervola

Maatalousalan perustutkinto, pk

Aspegren Jasmiina Leila Anita
Hakkarainen Sara Jenna Julia
Korpela Sandra Marianne Elisabet
Korva Erika Sofia Aleksandra
Laurila Pinja Marja Kristiina
Makslahti Kim Henrik
Mannela Vanessa Elisa Aleksandra
Mannela Veronica Elena Angelica
Ranta Meiju Maria Kristiina
Sammalniemi Aksiina Niia Natalia
Suorsa Saana Susanna

 

Maatalousalan perustutkinto, yo

Onyango Nicholas Mathew

 

Metsäalan perustutkinto, pk

Harri Kimmo Juhani
Satta Henri Markus
 

Puutarha-alan perustutkinto, yo

Edet Moses
Pyörre Sami Matti Johannes

 

Tornio

Elintarvikealan perustutkinto, pk

Laakkonen Jani Tapani
Marttila Samra Olivia
Murtomäki Taru Jessica
Raudasoja Anni Maria Kristiina

 

Kaivosalan perustutkinto, pk

Hellevaara Mikke Eemeli
Huuva Ailu Sven Erik
Juvonen Jussi Viljami
Juvonen Kalle Antero
Kantola Antti Pekka
Katisko Kasperi Kimi
Kero Patrik Ibrahim
Kiiskilä Leevi Juhani
Kylmämaa Aarne Tuomas Valtteri
Laitala Casper Miro Johannes
Luokkala Veikka Sakari
Malin Sami Albert
Mustonen Arttu Iiro Eemeli
Myllykoski Nuutti Kristian
Niskala Joonas Esko Juhani
Niskanen Ella Sofia
Nousiainen Leevi Johannes Paavo
Ojala Niko Mikael
Orava Valtteri Aukusti
Romakkaniemi Jarkko Mikael
Romakkaniemi Tero Sebastian
Sorvari Otto Nuutti Petteri
Talvensaari Pyry Viljami
Tikkala Veeti Juhani
Vaattovaara Niklas Aleksi
Väisänen Antto Oskari
Yliluukas Sara Emilia
Ylioja Teemu Emil

 

Kaivosalan perustutkinto, yo

Tuomanen Roope Santeri

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, pk

Alakulju Lauri Tapio
Anunti Joni Heino Mikael
Bimberg Riku Martti Juhani
Harjuoja Aleksi Jalmari
Hashimi Samir
Huhta Jesse Arttu Olavi
Iisakka Aslak Evert Johannes
Juusola Miikka Väinö Juhani
Kolehmainen Alex Ville Olavi
Kosamo Joona Tatu Mikael
Nitovuori Atte Topias
Pohjanen Erno Verneri
Puumalainen Santeri Arttu Sakari
Raappana Joni Aarne Johannes
Rissanen Jaakko Pekka Olavi
Suoperä Markus Juhani
Tofferi Elmer Matias
Väyrynen Walentin Natanael

 

Liiketoiminnan perustutkinto, pk

Aspegren Crista Anneli
Eronen Roope Kalevi Kristian
Juutinen Miisa Nicole
Koivisto Tessa-Liina Vilhelmiina
Kumpuniemi Eetu Antero
Manninen Jasmin Fanni Emilia
Myllyneva Mandi Carita
Mäkipörhölä Ronja Juulia Rebecca
Nevalainen Miila Tyyne Sylvia
Pauna Evi Martta Helena
Pirttiperä Rasmus Mikael
Suhonen Ida Sofia
Tallgren Iida Marianne

 

Liiketoiminnan perustutkinto, yo

Lintula Santeri Aleksanteri

 

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Audiovisuaalisen viestinnän osaamisala, pk

Aitto-oja Hermanni Heikinpoika
Auno Mikael Jaakko Albert
Orre Siiri Aino Aleksandra
Palokangas Aleksi Kasperi
Vakkuri Saku Johannes

 

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Kuvallisen ilmaisun osaamisala, pk

Jumaa Abdullatif
Kalliorinne Santtu Nikolai
Klemettinen Aino Emilia
Lassila Edith Aili Maria
Linna Tina Minttu Aliisa
Yrjänheikki Ronja Elina

 

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Kuvallisen ilmaisun osaamisala, yo

Vallinmäki Ruut Inka Anneka

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pk

Karjalainen Jenna Maria
Kivilompolo Elina Sofia
Koivisto Linda Heidi Emilia
Ronkainen Ronja Emilia
Sandelin Ellinoora Camilla

 

Rakennusalan perustutkinto, pk

Alaluusua Hugo Erkki
Anttila Julius Kalle Olavi
Auno Niko Leevi Juhani
Faizi Mortaza
Heikkilä Verneri Mikael
Hänninen Viljo Antonio
Juusola Niko-Artturi
Jänkälä Vertti Santeri
Keinänen Juho Eetu Valtteri
Korkiakoski Jade Julia Jasmine
Kumpulainen Veeti Väinö Samuli
Körkkö Veikka-Matti Ilmari
Laine Miika Tapio
Merkkiniemi Aatu Ville Markku
Mohammadi Shayan
Viirnurm Sten Sebastian
Viitavaara Veikko Ilmari
Virkkula Miika Tapani Kristian

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, pk

Honkuri Matilda Miia Matleena
Hyttinen Hanna Maria
Järvelä Riku-Petteri Emil
Mehtälä Jessica Emma Julia
Mäkihalvari Eetu Tapani Aatos
Mäkinen Alisa Hanna Sofia
Nyyssönen Niilo Juha Aslak
Ojala Olga Eliina Vilhelmiina
Partanen Ronja Maija
Pehkonen Joonatan Sakari
Seppänen Mika Juhani

 

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, pk

Bäckman Leo Romeo
Halmkrona Miro Leevi Mikael
Jylkäs Tomas Eetu Viljami
Kaarlela Eetu Henrik Olavi
Kauppila Jimi Nico-Matias
Koskinen Timi Joona Aleksanteri
Köpman Pauli Iivari
Majala Miikka Arvi
Mellajärvi Kalle Rikhard
Mykkälä Aku Erik Jeremias
Saatio Miki Carlos Aleksander
Seppänen Kimi Taneli
Sonninen Anton Hjalmar
Syväjärvi Niko Eemil
Tarkiainen Ville Jaakko Herman


Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, yo

Maikkunen Tuukka Jouko Jasper
Mäkikyrö Juho Aleksi

 

Teknisen suunnittelun perustutkinto, pk

Kinnunen Jemina Marjut
Riekki Petri Aleksi

 

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, pk

Ermolaeva Ekaterina
Hurtig Maija Katariina
Kämäräinen Maria Anna Greetta
Lackman Emma Sara Sofia

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, pk

Al Jaafari Rand
Fichera Walter Johannes
Hemminki Mikko Jaakko Alfonso
Joensuu Jimi Aleksi
Koivukangas Olli Aleksanteri
Kumpula Joonas Veeti Valtteri
Kumpusaari Jasmin Maria
Laukka Senni Alisa Tellervo
Nyy Tuomas Johannes
Shams Aldeen Ibrahim Raed
Tero Vili Eemeli Tapani
Ylä-outinen Lassi Eevert Aapeli

 

Turvallisuusalan perustutkinto, pk

Alatalo Veeti Wiljami
Hookana Arttu Aleksanteri
Hookana Asser Anselmi
Kajula Venla Sinikka
Konttajärvi Jenna Beada Sylvia
Niemelä Aino Venla Elina
Niskanen Senni Essi Matilda
Svartsjö Leevi Kalevi
Väätäjä Joni Aki Eerik

 

Pop & Jazz Konservatorio Lappia

Musiikkialan perustutkinto, Musiikin osaamisala, pk

Aho Sari Katri Anneli
Bhasme Prisha Anisha Neil
Hyrkäs Aapo Sakari
Julku Jenna Sofia
Köngäs Ville Juhani
Ylimartimo Suvi Annika

         

Musiikkialan perustutkinto, Musiikin osaamisala, yo

Podschivalow Satu Sarita

           

Musiikkialan perustutkinto, Musiikkiteknologian osaamisala, yo

Riihiaho Pekka Mikael