Oppisopimuskoulutus​

Oppisopimuskoulutus sopii kaikille sekä nuorille että aikuisille. Oppisopimuskoulutuksessa voit suorittaa perus-, ammatti- ja erikoisammattitutkintoja, tutkinnon osia, osaamisalaopintoja tai muuta ammatillista lisäkoulutusta.

Voit tutustua tutkintoihin ePerusteet -palvelussa.

Oppisopimus edellyttää työpaikkaa tai yrittäjyyttä. Työnantajille oppisopimus on työelämälähtöinen ja joustava tapa kehittää nykyisen henkilöstön ammattitaitoa tai kouluttaa uusia työntekijöitä. Myös yrittäjä voi vahvistaa osaamistaan oppisopimuksella. Oppisopimuskoulutuksen voit aloittaa milloin vain.

Järjestämme koulutuksia yrityksille ja yhteisöille myös räätälöidysti. Jos et löydä Lappian koulutuskalenterista itsellesi tai yrityksellesi sopivaa vaihtoehtoa, ota rohkeasti yhteyttä.

 

Oppisopimus_opiskelija.jpg    Oppisopimus_tyonantajalle.jpg 

Oppisopimus_yrittajalle.jpg     Oppisopimus_tyopaikkaohjaajalle.jpg

 

Ota yhteyttä

Palvelemme sinua kaikissa oppisopimuskoulutukseen liittyvissä asioissa. Soita, lähetä sähköpostia tai tule käymään.

Ammattiopisto Lappia
Oppisopimuspalvelut
Urheilukatu 6
95400 Tornio
Puh. 040 132 8198
oppisopimus(at)lappia.fi
 

Yhteyshenkilöt

Asiakkuuspäällikkö Mirja Anttila, puh. 040 574 8351, mirja.anttila(at)lappia.fi
Sosiaali- ja terveysala, johtamis- ja yrittäjyyskoulutukset, yritysinfot
Asiakkuusvastaava Maija Hakala, puh. 040 513 5296, maija.hakala(at)lappia.fi
Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala, luonnontieteiden ala, puhtaus- ja kiinteistöala, liiketoiminta, kauppa ja hallinto sekä yrittäjyys
Opintosihteeri Elina Koivusalo, puh. 040 575 0357, elina.koivusalo(at)lappia.fi
Asiakaspalvelu ja neuvonta, talousasiat
Oppisopimusneuvoja Maarit Heijari, puh. 0400 692 125, maarit.heijari(at)lappia.fi
Asiakaspalvelu ja neuvonta, SopimusPro-pääkäyttäjä
Asiakkuusvastaava Laura Kuismanen, puh. 040 648 7583, laura.kuismanen(at)lappia.fi
Kulttuuriala, media-ala, kuvallinen ilmaisu, musiikkiala, luonnonvara- ja ympäristöala, matkailu-, ravitsemis- ja talousala, hius- ja kauneudenhoitoala, turvallisuusala, tekniikan ja liikenteen ala
Asiakkuusvastaava Petri Partanen, puh. 040 575 3443, petri.partanen(at)lappia.fi
Tekniikan ja liikenteen ala, turvallisuusala, tekninen kiinteistöala, lähiesimieskoulutukset

 

 

 


Lomakkeet ja ohjeet

Hakemus opintososiaalista eduistaOppisopimuksen muutokset

 

Linkit

SopimusProOsaan.fiOppisopimus.fi​Kesäoppisopimusesite